01.08.2003
tarihinden itibaren
ziyaretçi sayısı
8418581

KÖŞE YAZILARI
#Hem sevindim, hem de üzüldüm… (2)
#Hem sevindim, hem de üzüldüm…(1)
#Pırasa gibi sözler!..
#Süt üreticileri yok olacak…
#Süt: Ağızlara sakız oldu!..
#Süt, et olayı ve bilinmeyen gerçekleri…
#Hatalarla yaşamak (2)
#Hatalarla yaşamak (1)
#Bana göre kürt sorunu (kürt açılımı) (2)
#Sayın Bolu Valisi ve Belediye Başkanı: - O iş yanlış olur!..
#Bana göre kürt sorunu (kürt açılımı)
#Süt birlik ve kooperatifler, çalışmalarını artırmalı
#Malkara giderek yoksullaşacak
#Süt inekleri de üreticiler de tükenecekler
#Hayvan beslemede Sap mı yoksa Saman mı olmalı?
#Ağaçlar ve İnsanlar (2)
#Ağaçlar ve İnsanlar
#Eşek arıları yine zengin oldu. Fakaaat!
#Süt üreticileri için karanlık günler
#YAĞMA HASANIN BÖREĞİ
#HEPAR’lı gençleri candan kutluyorum
#İçi boş bir toplantı!..
#Çok Faydalı Bir Girişim
16.08.2012

Süt üreticileri yok olacak…

METİN İLGÜN (ECZACI)
İstediğiniz kadar meraklı olunuz, bu merakınızın gereği çalışınız, öğreniniz, araştırınız. Yurtdışında başarılı ülkelerin izlediği teknolojiyi uygulayınız; Yine de süt üreticisinin bu ortamındaki geleceği karanlıktır, yok olmaktır.
Konuyu geniş boyutuyla sunmak için geçmiş yıllara dönmemiz gerekiyor. Elli yıldır hatırlatıyorum: Çiğ süt fiyatlarının belirlenmesinde üreticinin hiçbir söz hakkı yok. Bir ürün satıyor ve bunun fiyatını alıcı belirliyorsa kısa zamanda tükenirsiniz.
Çiğ süt fiyatlarında yedi sekiz yıl önce yaşanan anormal düşme; Süt ineklerini mezbahaya gönderdi ve arkasından et yokluğu ülkemizin gündemine oturdu. 2011 yılında Türkiye dünyada en çok canlı hayvan ve et ithal eden ülke oldu. Asya, Avrupa, Amerika kıtalarındaki ülkelerden her çeşit büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ver elini Türkiye…
Hani derler ya yanlış teşhisle hasta tedavi edilemez. Aynen öyle oldu. Ülke gerçeklerini analiz etmeden; irili ufaklı yüz binlerce süt üreticisinin nasıl boğuştuğunu ve yok olacağını görmeyerek Tarım Bakanlığımız çözümü ithalatta gördü ve uygulamaya soktu.
İnanır mısınız? Şayet Tarım Bakanlığı bir holdingin yöneticisi olsaydı o holding çoktan batardı.
Bugün ithalatın şişirdiği muazzam bir canlı hayvan kapasitesi oluştu. Bunlar geldikleri ülkelerde; Üzerlerindeki eti veya karnındaki yavruyu o ülkelerin çok uygun mera otlak ve savanalarında (çayırlarında) kazandılar.
Pekiyi… Bu ithal hayvanlar Türkiye’ye geldiklerinde bir kavanoz içerisinde mi yaşam sürdürecekler… Misafir ne bulduysa onu yer de diyemezsiniz. Herhangi bir stok, ihtiyat yiyecek var mı? Ne gezer, üstelik kuraklığın getirdiği kaba yem aylığı da gündeme oturdu. Bizim koşullarımızda saman, ot, verimsiz otlak ve meralar, tahıllar, değirmencilik artıkları, küspeler vs. vs. Sofrada bunlar var hem de pahalılar. Tatlı gelen destek ve sübvansiyonlar bir dilim portakal kadar…
Ağırlaşan şartlar kötü sonuçları oluşturacak. Hayvanlarda daha pahalıya ve uzun sürede sağlanacak ağırlık artışları…
Anneliğe hazırlanamayan, güç doğum yapan hatta % 10’a kadar ölüm veren düveler. Tabii buna da pek az bilinçli yetiştiricinin bu hataları yaşamayacağını da belirtmek istiyorum. Ucuzlayan inek fiyatlarıyla faizsiz kredi alan üreticiler yaklaşan borçlarını ödeyemeyecekler.
Bugünlerde Ağustos 2012 ayının başındayız. Süt üreticileri bir yıl boyunca yedirecekleri kaba yemleri hazırlamak zorundalar. Sap, saman yüzde yüz zamlı. Silajlık mısır ve diğer kaba yemler geçen yıla göre en az yüzde otuz, tahıl, küspe ve kaba yemler bir o kadar yüksek. Beslenme bozuklukları daha da artacak.
Bu arada çiğ süt fiyatlarını beş altı aydır Ulusal Süt Konseyi belirliyor. Bu yapıcı bir karar oldu. Fakat Sivil Toplum Örgütleri, Ziraat Odaları, Kooperatifler ve Süt Üreticileri, Damızlık Birlikleri işin gerçek boyutlarını yüksek sesle dile getirip ilgilileri uyarmalıdırlar. Ağlamayan bebeğe meme verilmiyor. Yok olmak kapının eşiğine geldi.
Bütün bunlara rağmen ilgililer gerçekçi çözüm bulamazlarsa; vay memleketin haline!...
Emin BORAZAN
YAZARLAR
Önder TABAK
Erkan VARDAR
Emin BORAZAN
Zafer İLGÜN
Metin İLGÜN
Nail YILMAZ
Ufuk SELEN
Onur AKINCI
Hakan Şevket TELKES
Feyzan ALPER
Fahrettin CANBAZ
Önder TABAK
Öğretmen
Önder TABAK
İZLİ-YORUM YAZI-YORUM
Devlet yahut vesayet... Hangisi?
Emin BORAZAN
Onur AKINCI
Gül Baba’nın Gülleri…
Onur AKINCI
DUYURULAR
İTİRAFLAR
: Yalan dünyanın yalan insanları
1983/2 BOZÜYÜK'LÜ : malkara yı özledim
kirazlı köyü ispir. : ben öğretmenimi çok özledim.
GÜNLÜK FAL

  Copyright © 2004